03sie

Sprzedaż nieruchomości we własnym zakresie to czasochłonny proces oraz obarczony dodatkowo sporym ryzykiem finansowo-prawnym. Z tego względu, coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pośrednictwa agenta nieruchomości, który pomaga w przeprowadzeniu sprawnej, bezpiecznej i korzystnej transakcji. W przypadku naszego biura nieruchomości RE/MAX Trend standardem są umowy ekskluzywne, które zapewniają klientowi najlepsze warunki i najwyższą jakość obsługi. Dlaczego umowa ekskluzywna (na wyłączność) jest lepsza dla klienta i agenta, niż umowa zwykła (otwarta)? Zapraszamy do lektury artykułu.

Umowa ekskluzywna – jasne zasady i pakiet korzyści dla sprzedającego

Umowa ekskluzywna, znana również jako umowa na wyłączność, to dla sprzedającego gwarancja, że agent reprezentuje tylko jedną stronę transakcji – nasze wynagrodzenie pokrywa sprzedający, dzięki czemu nie występuje konflikt interesów. Przekłada się to zwykle na wynegocjowanie najwyższej możliwej ceny za sprzedawaną nieruchomość. Umowa na wyłączność to ponadto komfort obsługi dla właściciela nieruchomości, ponieważ nie traci on czasu na wielokrotne spotkania z innymi agentami. Automatycznie odpada też konieczność analizowania różnych druków, warunków, zawierania odrębnych umów oraz osobistego uczestniczenia podczas prezentacji nieruchomości potencjalnym kupującym. Wszystkie obowiązki z tym związane przejmuje bowiem na siebie agent pracujący na umowie ekskluzywnej, a klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów związanych z procesem sprzedaży.

Współpraca przy umowie na wyłączność

Przy umowie otwartej w proces sprzedaży zaangażowanych jest wielu konkurujących ze sobą pośredników, wkrada się chaos oraz trudno wyegzekwować skuteczność poszczególnych działań i „rozliczyć agenta”. Umowy zwykłe sprawiają, że agenci nie są skłonni współpracować ze sobą, a oferty sprzedażowe często nie są promowane z obawy przed przejęciem klienta przez innego pośrednika. Agent pracujący na umowie otwartej z reguły zainteresowany jest zainkasowaniem prowizji od obu stron transakcji. 

Zupełnie inaczej wygląda to przy umowach ekskluzywnych, w ramach których agenci chętnie współpracują, ponieważ mają zagwarantowane wynagrodzenie. Dobra współpraca dotyczy zarówno otwartej kooperacji z innymi agentami, jak i doskonałej relacji na linii pośrednik-klient. Agent pracujący na umowie ekskluzywnej jest w pełni zaangażowany w cały proces sprzedaży i kompleksową obsługę swojego klienta. W każdym momencie sprzedający może uzyskać od agenta wyłącznego szczegółowy raport dotyczący efektów poczynionych przez niego działań. Przy umowie na wyłączność pośrednik dysponuje znacznie większym wachlarzem narzędzi sprzedażowych oraz zawsze dąży do szybkiej transakcji na najkorzystniejszych dla swojego klienta warunkach.

Wysoka efektywność działania i oszczędność czasu

Agent działający na wyłączności, zwykle już na początku kompletuje wszelkie niezbędne informacje na temat nieruchomości, które pozwolą mu na przygotowanie kompleksowej i atrakcyjnej oferty. Pośrednik pracujący na umowach ekskluzywnych obsługuje zazwyczaj ograniczoną liczbę ofert, przez co poświęca dużo czasu i środków na ich odpowiednią promocję. Doskonała znajomość ofert, jakimi w danym momencie zajmuje się agent – sprawia, że żadne pytanie ze strony potencjalnego kupca nie pozostaje bez odpowiedzi. 

Przy umowach na wyłączność, oferty sprzedaży zawierają dokładny adres nieruchomości, co przyciąga nabywców zainteresowanych konkretną lokalizacją i zwiększa szanse na szybsze doprowadzenie do transakcji. Oferty na wyłączności cieszą się też większym popytem wśród osób nabywających nieruchomość bez pośrednika, ponieważ nie płacą z tego tytułu dodatkowej prowizji.

Profesjonalna oferta i najlepsza promocja

Oferty sprzedażowe przygotowane w ramach umowy ekskluzywnej odznaczają się unikalnością i są dopracowane z najdrobniejszym detalu. Precyzyjny opis nieruchomości zawsze jest zgodny ze stanem faktycznym, a świetnej jakości zdjęcia, poprzedzone starannym home staging’iem – podnoszą atrakcyjność oferty. Sesje fotograficzne nierzadko wzbogacane są zdjęciami z drona, a prezentacja domu, mieszkania czy działki realizowana jest w formie wirtualnego spaceru. Wszystko to sprawia, że oferta wyróżnia się na tle konkurencji, wzbudza zaufanie, przykuwa większą uwagę potencjalnych nabywców.

W przeciwieństwie do umowy otwartej, oferty pozyskane na bazie umowy na wyłączność są znacznie szerzej i lepiej promowane. Dla agenta „na wyłączności” nie ma większego znaczenia czy nieruchomość zostanie ostatecznie zakupiona przez kogoś „z ulicy”, czy do transakcji dojdzie przy współpracy z innym pośrednikiem. Z tego powodu, oferty nie zalegają w jego szufladzie, tylko trafiają do bazy innych biur nieruchomości oraz do najpopularniejszych branżowych portali.

Gwarancja najwyższej ceny transakcji 

Pewność wynagrodzenia prowizyjnego, jakie ma agent pracujący na umowie z klauzulą wyłączności – sprawia, że zależy mu na uzyskaniu jak najwyższej ceny transakcyjnej dla swojego klienta. Niezależnie od tego, taki pośrednik sprawdza wcześniej wiarygodność finansową/zdolność kredytową potencjalnego kupującego, co w rezultacie przekłada się na bezpieczną transakcję bez zbędnych komplikacji. W przypadku umów otwartych obowiązuje zasada „kto pierwszy – ten lepszy”, więc często zdarza się, że agenci nakłaniają właściciela nieruchomości do obniżenia ceny, aby szybko zamknąć transakcję i ubiec konkurencję. 

Podsumowując, umowa ekskluzywna to gwarancja najlepszej współpracy i komunikacji pomiędzy agentem a sprzedającym, dlatego właśnie w RE/MAX Trend pracujemy tylko na umowach na wyłączność. Jeśli sprzedajesz nieruchomość oraz zależy Ci na wysokiej jakości i kompleksowej obsłudze, a także najkorzystniejszych warunkach – to zapraszamy do naszego biura lub do kontaktu z jednym z agentów RE/MAX Trend

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *