15cze

Polski Ład, który wszedł w życie z początkiem 2022 roku, oprócz powszechnie krytykowanych rozwiązań podatkowych, przyniósł też kilka ciekawych i przede wszystkich korzystnych regulacji w innych obszarach. Jedną z nich na pewno jest możliwość budowy domu do 70 m2 bez pozwolenia, co znacznie przybliża tysiące Polaków do realizacji planów związanych z własnymi „czterema kątami”. Jakie dokładnie warunki trzeba spełnić, aby postawić dom bez urzędowych formalności oraz co jeszcze warto wziąć pod uwagę, aby najkorzystniej przeprowadzić się do wymarzonego domu?

Dom bez pozwolenia – jaki budynek można postawić bez formalności?

W ramach Polskiego Ładu od 3 stycznia 2022 roku można postawić dom bez pozwolenia na budowę i jednocześnie bez wymogu zatrudniania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Zgodnie z nowymi przepisami, inwestor może zbudować dom o powierzchni zabudowy do 70 m2 na każdych 500 m2 działki. Wśród innych warunków, jakie powinien spełniać taki budynek mieszkalny, jest to, iż musi on być wolnostojący, posiadać nie więcej, niż dwie kondygnacje i nie może być przeznaczony na wynajem komercyjny.

Właściciel działki budowlanej nadal zobowiązany jest jednak do uzyskania warunków zabudowy, a także dokonania formalnego zgłoszenia robót, co można zrobić obecnie online. Co istotne, do budowy domu o parametrach zgodnych z nowymi regulacjami, można przystąpić z chwilą dokonania takiego zgłoszenia, ponieważ postępowanie administracyjne nie przewiduje możliwości wniesienia sprzeciwu przez urzędników. O terminie rozpoczęcia prac budowlanych należy powiadomić nadzór budowlany oraz projektanta, pamiętając, że dom musi zostać wzniesiony zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym.

Budowa domu bez pozwolenia – o czym jeszcze warto wiedzieć?

Budowa domu w stanie surowym to obecnie koszt rzędu 200-300 tysięcy złotych. Oczywiście nie jest to cena, za jaką można dziś nowy kupić dom od dewelopera, bowiem koszt ten dotyczy budowy domu we własnym zakresie, przy zaangażowaniu firmy budowlanej, instalatorów oraz innych specjalistów. Aktualna sytuacja gospodarcza w kraju i wysokie ceny, jakie utrzymują się na rynku nieruchomości – sprawiają, że w wielu przypadkach bardzo realne staje się sfinansowanie zakupu działki i budowy domu w ramach środków uzyskanych ze sprzedaży 3-4-pokojowego mieszkania.

Aby zwiększyć swoje szanse na budowę domu do 70 m2 wyłącznie z pieniędzy pochodzących ze zbycia na rynku wtórnym mieszkania, warto zdecydować się na współpracę z agentem nieruchomości. Profesjonalny pośrednik działający w branży ma dostęp do bieżących cen transakcyjnych oraz śledzi fluktuacje na rynku nieruchomości. Oprócz tego, ma dostęp do skutecznych narzędzi sprzedażowych, zna techniki sprzedaży oraz ma doświadczenie w negocjacjach. Wszystko to sprawia, że agent jest w stanie sprzedać mieszkanie po najwyższej cenie oraz pomóc w zakupie działki budowlanej na bardzo atrakcyjnych warunkach i w efekcie wyeliminować konieczność sięgania po drogi dziś kredyt hipoteczny.

Chcesz kupić działkę pod budowę wymarzonego domu? Wejdź na www.rem.ax/trend i wybierz agenta, który znajdzie dla Ciebie wymarzoną nieruchomość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *